I, oczywiście, niesprawdzenie przekonań metodą naukową.

Równie dobrze możesz być najtrudniejszym pracownikiem w dzisiejszym sceptycyzmie. I dla mnie naprawdę niesamowitą rzeczą jest to, że robisz to wszystko jako wolontariusz.

Jest także prezesem i współzałożycielem New England Skeptical Society, członkiem CSI, założycielem Institute for Science in Medicine, doradcą medycznym Quackwatch, współpracownikiem innych blogów, opracował kurs dla The Teaching Company na temat „Medycznych mitów, kłamstw i półprawd” i jest starszym pracownikiem i dyrektorem nowego projektu Fundacji Edukacyjnej Jamesa Randi (JREF) Science-Based Medicine. I niewątpliwie pominąłem kilka innych jego dokonań.

Trudno uwierzyć, że się nie sklonował, ponieważ wszystkie te osiągnięcia są dodatkiem do jego wymagającej codziennej pracy jako neurolog kliniczny, adiunkt i dyrektor neurologii ogólnej w Yale University School of Medicine.

Gratulacje, Steve! Nagroda nie mogła trafić do lepszego kandydata. Chciałbym dodać moje osobiste podziękowania za wszystko, co robicie i powiedzieć, jak bardzo jestem dumny, że jestem z Tobą związany. Ty człowieku!

Autor

Harriet Hall

Dr Harriet Hall, znana również jako The SkepDoc, jest emerytowanym lekarzem rodzinnym, który pisze o pseudonauce i wątpliwych praktykach medycznych. Ukończyła studia licencjackie i doktoranckie na Uniwersytecie Waszyngtońskim, odbyła staż w Siłach Powietrznych (druga kobieta, która to zrobiła) i była pierwszą kobietą, która ukończyła praktykę rodzinną w Air Force Base Air Force Base. Podczas długiej kariery lekarza Sił Powietrznych zajmowała różne stanowiska, od chirurga lotniczego po DBMS (dyrektor podstawowych usług medycznych) i robiła wszystko, od dostarczania dzieci po przejmowanie kontroli nad B-52. Odeszła w stopniu pułkownika. W 2008 roku opublikowała swoje wspomnienia Kobiety nie mają latać.

Uwaga: jest to nieco zmodyfikowana wersja artykułu opublikowanego w czasopiśmie Skeptical Inquirer, tom 34, nr 1, styczeń/luty 2010 r. Został on przedrukowany tutaj za uprzejmą zgodą Komitetu ds. dochodzenia sceptycznego.

—————–

Kręgarze, homeopaci, naturopaci, akupunkturzyści i inni praktycy medycyny alternatywnej nieustannie krytykują medycynę głównego nurtu za „leczenie tylko objawów”, podczas gdy medycyna alternatywna rzekomo leczy „podstawowe przyczyny” choroby.

Nie. Nie prawda. Dokładnie do tyłu. Pomyśl o tym. Kiedy idziesz do lekarza z gorączką, czy on tylko leczy objaw? Nie, próbuje dowiedzieć się, co powoduje gorączkę, a jeśli jest to zapalenie płuc, identyfikuje odpowiedzialny drobnoustrój i podaje odpowiednie leki na tę konkretną infekcję. Jeśli masz ból brzucha, czy lekarz po prostu podaje ci narkotyki, aby leczyć objawy bólu? Nie, próbuje dowiedzieć się, co powoduje ból i jeśli stwierdzi, że masz ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, operuje, aby usunąć wyrostek robaczkowy.

Sądzę, że próbują powiedzieć, że coś musiało być nie tak, aby choroba mogła się rozwinąć. Ale nie mają lepszego wglądu w to, co to może być, niż robi to medycyna naukowa. Wszystko, co mają, to dzikie, pomysłowe domysły. I wszyscy się ze sobą nie zgadzają. Kręgarz mówi, że jeśli twój kręgosłup jest prawidłowo ustawiony, nie możesz zachorować. Akupunkturzyści mówią o prawidłowym przepływie qi przez meridiany. Praktycy medycyny energetycznej mówią o zakłóceniach w polach energetycznych. Miłośnicy odżywiania twierdzą, że ludzie, którzy dobrze się odżywiają, nie zachorują. Żaden z nich nie może przedstawić żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń. Nie udowodniono naukowo, że medycyna alternatywna zapobiega chorobom lub je leczy. Gdyby tak było, zostałby włączony do medycyny konwencjonalnej i nie byłby już „alternatywą”.

Czy ci praktycy leczą podstawową przyczynę, czy po prostu stosują wybrane przez siebie narzędzie, aby leczyć wszystko? Kręgarze traktują każdego pacjenta z korektami chiropraktycznymi. A gdyby lekarz zastosował jeden zabieg na wszystko? Masz zapalenie płuc? Oto trochę penicyliny. Masz złamaną nogę? Oto trochę penicyliny. Masz cukrzycę? Oto trochę penicyliny. Akupunkturzyści wiedzą tylko, jak wbijać ludziom igły. Homeopaci wiedzą tylko, że dają absurdalnie wysokie rozcieńczenia, które sprowadzają się tylko do wody. Praktycy terapii dotykowej wiedzą tylko, jak wygładzić zmarszczki w wyimaginowanych polach energetycznych. Nie próbują ustalić żadnej podstawowej przyczyny: po prostu stosują jedno leczenie bezkrytycznie.

Jak definiujesz „przyczynę”? Nie wiemy, co „powoduje” grawitację, ale wiemy wystarczająco dużo o tym, jak to działa, aby pokonać ją za pomocą wind, samolotów i rakiet na Księżyc. Możemy nie wiedzieć, co ostatecznie „powoduje” astmę, ale wiemy wystarczająco dużo o przyczynach zwężenia dróg oddechowych i zapalenia, aby opracować skuteczne metody leczenia.

Weźmy prosty przykład: angina. Objawem jest ból gardła. Lekarze nie tylko leczą ból – robią posiew gardła, stwierdzają, że infekcja paciorkowcowa powoduje ból i leczą infekcję antybiotykiem. Ale co spowodowało zakażenie paciorkowcami? Organizm musiał gościć bakterie i reagować na ich obecność, rozwijając objawy; bakterie musiały być zdolne do namnażania się w ludzkim ciele. Pacjent musiał być narażony na kontakt z inną osobą, która miała infekcję paciorkowcową, która z kolei zaraziła się nią od kogoś innego – z łańcuchem przyczyn społecznych i epidemiologicznych. Bakterie musiały wyewoluować z bakterii przodków, a człowiek ze zwierząt przodków. Aby życie mogło się rozwijać, warunki na wczesnej Ziemi musiały być sprzyjające. Kontynuować. Ziemia musiała się uformować i ochłodzić. Gwiazdy musiały wytworzyć niezbędny węgiel, azot i inne pierwiastki, których nie było we wczesnym wszechświecie. Idź dalej, a skończysz wypowiedzieć te słowa z piosenki przewodniej popularnego programu telewizyjnego: „Wszystko zaczęło się od Wielkiego Wybuchu”. Jeśli naprawdę chcesz być wybredny, możesz pójść o krok dalej i powiedzieć, że prawdziwą przyczyną było to, co spowodowało Wielki Wybuch. (Ale co spowodowało tę przyczynę? Żółwie do samego końca?)

Widzisz więc, „przyczyna” obejmuje łańcuch przyczynowy i może być nawet kilka równoczesnych przyczyn. „Przyczyna” może oznaczać praktycznie wszystko, czego chcesz. Ale jakkolwiek na to spojrzysz, lekarze zdecydowanie nie „tylko leczą objawy”.

Filozofia badała przyczynowość. Arystoteles powiedział, że wszystko ma cztery przyczyny: materialną, formalną, sprawną i ostateczną. I wprowadził komplikacje: przyczynowość właściwą (wcześniejszą) i przypadkową (przypadkową). Potencjalne lub rzeczywiste, szczególne lub ogólne. Wzajemna lub kołowa przyczynowość jako relacja wzajemnej zależności lub wpływu przyczyny na skutek. To samo, co przyczyna przeciwnych skutków, gdy jej obecność i brak skutkują różnymi skutkami. Uznał, że temat związku przyczynowego jest skomplikowany.

Alternatywni dostawcy są bardziej „prosti”. Często twierdzą, że znają jedyną prawdziwą przyczynę wszystkich chorób. To ciekawe, ponieważ medycyna definiuje kilka kategorii przyczyn wchodzących w skład mnemonicznego VINDICATE:

V – naczynioweI – Zakaźny/zapalnyN – nowotworowyD – Narkotyki/toksynyI – Interwencja/jatrogennaC – Wrodzona/rozwojowaA – AutoimmunologicznyE – endokrynny/metaboliczny.

A czasami w grę wchodzi więcej niż jedna przyczyna: uraz zostaje zainfekowany. Tam, gdzie nauka znajduje złożoność, medycyna alternatywna wyobraża sobie prostotę. Jak powiedział HL Mencken:

Na każdy złożony problem istnieje odpowiedź, która jest jasna, prosta i błędna.

Niektórzy homeopaci twierdzą, że leczą choroby „genetyczne”, śledząc ich pochodzenie do 6 głównych przyczyn genetycznych: gruźlicy, kiły, rzeżączki, psory, raka, trądu. Założę się, że nie wiedziałeś, że gruźlica jest genetyczna! Ani ja. Nauka klasyfikuje je wszystkie jako zakaźne, z wyjątkiem raka, który jest nowotworem. Homeopatia lekceważy naukę i redefiniuje „genetykę”, aby dopasować ją do własnych niezbadanych celów.

Nauka znajduje wiele przyczyn choroby, a czasami więcej niż jedną przyczynę danej choroby. Pseudonauka wielokrotnie identyfikowała jedyną prawdziwą przyczynę wszystkich chorób. Przeszukałem Internet i znalazłem 69 następujących przyczyn wszystkich chorób. To nie jest wyczerpująca lista, ale raczej wyczerpana lista (zatrzymałem się, gdy zmęczyłem się szukaniem).

Zatrucie krwiPodwichnięciaNiedobór tlenu„Straszne, napięte i negatywne umysły”Niedrożność ch’i wzdłuż południkówCukier rafinowany„Wada świadomości”Zboża w diecieFałszywe przekonania i lęki”Brak równowagi”Ama z powodu zaostrzonych doszNaprężenieGniewNowoczesna medycynaJakiś chorobliwy środek, powodujący podrażnienie i stan zapalnyArogancja„Niepostrzegalne, ale bardzo realne przywiązanie do materialnego aspektu stworzenia”Nieodpowiednie odżywianiePrzekrwiona okrężnica„Każda choroba jest wyuczonym doświadczeniem, którego możemy się oduczyć”.„Wszelka choroba jest w naszych umysłach” i możemy ją wyleczyć wiarą w Boga, medytacją lub cokolwiek innego.Duchowa siła życiowa i jej dynamiczne zaburzenieUpośledzenie ruchu kości czaszkiZłe nawyki zdrowotneNerwy zbyt napięte lub zbyt luźnePan BógBrak życiaCzaryMiazmatySzok, który całkowicie nas zaskakujeWspomnienia komórkoweNadmiar lub niedobór napięcia nerwowegoSłaby ogień trawiennyToksyny egzogenneChorobliwa sprawaNiezrównoważony styl życiaDysharmonia w równowadze Yin i YangAwaria układu odpornościowegoSłaby system „immine”NiedożywienieWolne rodnikiBrak równowagi elektronów w atomach komórkowychEmocjaGrzechNadużywanie jedzeniaAlergieNieznajomość rzeczywistościChoroba na dowolnym poziomie (fizycznym, emocjonalnym, umysłowym, duchowym lub duchowym) to nieprawidłowa częstotliwość wibracji, niewłaściwe wzorce lub zablokowane ścieżki energii w obrębie lub pomiędzy różnymi poziomami egzystencjiNapełnienieChorobliwe humoryTrauma emocjonalna„Pokusa” umysłu przez obiekty zmysłowe i jego „umyślność” w zaspokajaniu tych pragnieńPrzeziębienieZablokowane nerwyNasza niezdolność do adaptacjiPrzejadanie sięKwasowość żywnościNaruszenie prawa naturalnegoPrzywry wątroboweŁamanie tabu

I mój ulubiony: „Zjednoczone Stany KKK Ameryki są główną przyczyną wszystkich chorób…”

Wydaje się, że nigdy nie przeszkadza im, że inni znaleźli inną prawdziwą przyczynę. W swojej książce Voodoo Science Bob Park opisuje konferencję prasową po spotkaniu w celu omówienia rządowego finansowania badań nad medycyną alternatywną:

Być może najdziwniejszą częścią konferencji prasowej były krótkie wypowiedzi poszczególnych członków kolegium redakcyjnego dotyczące tego, co uznali za najważniejsze dla Biura Medycyny Alternatywnej. Jeden z nich twierdził, że problemem zdrowotnym numer jeden w Stanach Zjednoczonych jest niedobór magnezu; inny był przekonany, że szersze zastosowanie akupunktury może zrewolucjonizować medycynę; i tak to krążyło wokół stołu, a każdy zachwalał swoją ulubioną terapię. Ale nie było poczucia konfliktu ani rywalizacji. Gdy każdy mówił, pozostali kiwali głowami na znak zgody. Zacząłem sobie uświadamiać, że celem OAM jest pokazanie, że wszystkie te odmienne terapie działają. To było moje pierwsze spojrzenie na to, co łączy medycynę alternatywną: nie ma wewnętrznego sprzeciwu w społeczności, która czuje się oblężona z zewnątrz.

Kiedy naukowcy napotykają dwa wzajemnie wykluczające się twierdzenia, to im przeszkadza. Doświadczają dysonansu poznawczego i starają się pilnie znaleźć dowody na odrzucenie jednej z hipotez i pozostawienie zwycięzcy. W końcu osiągają konsensus. Wydaje się, że pseudonaukowcy medycyny alternatywnej nie mają nic przeciwko dysonansowi poznawczemu. Zadowalają się szukaniem dowodów na poparcie wybranego przez siebie leczenia, beztrosko lekceważąc https://produktopinie.top/ konkurencyjne twierdzenia. Nie chcą szukać dowodów na to, że coś nie działa. Chociaż każdy twierdzi, że zna jedyną przyczynę choroby, nie wydaje się zainteresowany poszukiwaniem jednej prawdy.

Żyj i pozwól żyć? Stworzyć własną rzeczywistość? Prawda jest tylko względna? To samo może być jednocześnie prawdziwe dla mnie i fałszywe dla Ciebie? Może sprowadza się to do wzajemnej tolerancji złudzeń (OK, uwierzę, że jesteś Jezusem, jeśli uwierzysz, że jestem Napoleonem). Dla cynika podążaj za pieniędzmi: „Nie będę ingerował w twoje życie, jeśli nie wtrącasz się w moje”.

Mogę też zagrać w poszukiwanie przyczyn. Odkryłem jedną przyczynę wszystkich teorii „jednej przyczyny”: brak umiejętności krytycznego myślenia w połączeniu z nadaktywną wyobraźnią. I, oczywiście, niesprawdzenie przekonań metodą naukową.

Autor

Harriet Hall

Dr Harriet Hall, znana również jako The SkepDoc, jest emerytowanym lekarzem rodzinnym, który pisze o pseudonauce i wątpliwych praktykach medycznych. Ukończyła studia licencjackie i doktoranckie na Uniwersytecie Waszyngtońskim, odbyła staż w Siłach Powietrznych (druga kobieta, która to zrobiła) i była pierwszą kobietą, która ukończyła praktykę rodzinną w Air Force Base Air Force Base. Podczas długiej kariery lekarza Sił Powietrznych zajmowała różne stanowiska, od chirurga lotniczego po DBMS (dyrektor podstawowych usług medycznych) i robiła wszystko, od dostarczania dzieci po przejmowanie kontroli nad B-52. Odeszła w stopniu pułkownika. W 2008 roku opublikowała swoje wspomnienia Kobiety nie mają latać.

Jakiś czas temu pisałam o ponownym przemyśleniu sposobu, w jaki przeprowadzamy badania przesiewowe w kierunku raka piersi za pomocą mammografii. Zasadniczo USPSTF, niezależny panel lekarzy i ekspertów ds. zdrowia, który wydaje niewiążące zalecenia dla rządu w różnych kwestiach zdrowotnych, dokonał ponownej oceny dowodów dotyczących rutynowej mammografii przesiewowej i stwierdził, że w przypadku kobiet z normalnym ryzykiem raka piersi mammografia przed 50 rokiem życia nie powinna zalecane rutynowo i powinny być zlecane indywidualnie, a rutynowe sformalizowane samobadanie piersi (BSE) również nie powinno być rutynowo zalecane. Ponadto kobietom po 50. roku życia zalecono wykonywanie mammografii co drugi rok, a nie co rok. Zalecenia te oparto na przeglądzie literatury, w tym nowszych badań.

Powiedzieć, że te nowe zalecenia wywołały burzę w świecie raka piersi, jest niedopowiedzeniem. USPSTF został oskarżony o mizoginię; przeciwnicy reformy służby zdrowia rzucili się na nie jako dowód, że prezydent Obama naprawdę przygotowuje „panele śmierci”; a sekretarka HHS Kathleen Sebelius nie mogła wystarczająco szybko uciec od wytycznych. Tymczasem towarzystwo, do którego należę (Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Piersi) wydało komunikat prasowy oskarżając USPSTF o odesłanie nas z powrotem do czasów „przed mammografią”, kiedy prawdopodobnie kobiety wykryły raka piersi dopiero po tym, jak urósł do ogromnych rozmiarów ( podobnie jak w Europie i Kanadzie, jak sądzę, biorąc pod uwagę, że zalecenia dotyczące badań przesiewowych tam ściśle odzwierciedlają zalecenia USPSTF). Tymczasem, w najbardziej rażącym przykładzie ochrony swojego terenu, jaki widziałem od bardzo dawna, American College of Radiology włożył pełną mentalną kurtkę z informacją prasową, która była równie stronnicza, co obraźliwa. Tymczasem niektórzy lekarze porównali nawet zalecenia do powrotu do Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Chin, jeśli chodzi o badania przesiewowe, w rzeczywistości spekulował, że teraz stał się bardzo zajęty leczeniem zaawansowanych, zaniedbanych nowotworów piersi. Niestety, jak zauważył Val, przekazanie wytycznych USPSTF opinii publicznej było niemal doskonałym studium przypadku, jak tego nie robić.

Równie dobrze możesz być najtrudniejszym pracownikiem w dzisiejszym sceptycyzmie. I dla mnie naprawdę niesamowitą rzeczą jest to, że robisz to wszystko jako wolontariusz.

Jest także prezesem i współzałożycielem New England Skeptical Society, członkiem CSI, założycielem Institute for Science in Medicine, doradcą medycznym Quackwatch, współpracownikiem innych blogów, opracował kurs dla The Teaching Company na temat „Medycznych mitów, kłamstw i półprawd” i jest starszym pracownikiem i dyrektorem nowego projektu Fundacji Edukacyjnej Jamesa Randi (JREF) Science-Based Medicine. I niewątpliwie pominąłem kilka innych jego dokonań.

Trudno uwierzyć, że się nie sklonował, ponieważ wszystkie te osiągnięcia są dodatkiem do jego wymagającej codziennej pracy jako neurolog kliniczny, adiunkt i dyrektor neurologii ogólnej w Yale University School of Medicine.

Gratulacje, Steve! Nagroda nie mogła trafić do lepszego kandydata. Chciałbym dodać moje osobiste podziękowania za wszystko, co robicie i powiedzieć, jak bardzo jestem dumny, że jestem z Tobą związany. Ty człowieku!

Autor

Harriet Hall

Dr Harriet Hall, znana również jako The SkepDoc, jest emerytowanym lekarzem rodzinnym, który pisze o pseudonauce i wątpliwych praktykach medycznych. Ukończyła studia licencjackie i doktoranckie na Uniwersytecie Waszyngtońskim, odbyła staż w Siłach Powietrznych (druga kobieta, która to zrobiła) i była pierwszą kobietą, która ukończyła praktykę rodzinną w Air Force Base Air Force Base. Podczas długiej kariery lekarza Sił Powietrznych zajmowała różne stanowiska, od chirurga lotniczego po DBMS (dyrektor podstawowych usług medycznych) i robiła wszystko, od dostarczania dzieci po przejmowanie kontroli nad B-52. Odeszła w stopniu pułkownika. W 2008 roku opublikowała swoje wspomnienia Kobiety nie mają latać.

Uwaga: jest to nieco zmodyfikowana wersja artykułu opublikowanego w czasopiśmie Skeptical Inquirer, tom 34, nr 1, styczeń/luty 2010 r. Został on przedrukowany tutaj za uprzejmą zgodą Komitetu ds. dochodzenia sceptycznego.

—————–

Kręgarze, homeopaci, naturopaci, akupunkturzyści i inni praktycy medycyny alternatywnej nieustannie krytykują medycynę głównego nurtu za „leczenie tylko objawów”, podczas gdy medycyna alternatywna rzekomo leczy „podstawowe przyczyny” choroby.

Nie. Nie prawda. Dokładnie do tyłu. Pomyśl o tym. Kiedy idziesz do lekarza z gorączką, czy on tylko leczy objaw? Nie, próbuje dowiedzieć się, co powoduje gorączkę, a jeśli jest to zapalenie płuc, identyfikuje odpowiedzialny drobnoustrój i podaje odpowiednie leki na tę konkretną infekcję. Jeśli masz ból brzucha, czy lekarz po prostu podaje ci narkotyki, aby leczyć objawy bólu? Nie, próbuje dowiedzieć się, co powoduje ból i jeśli stwierdzi, że masz ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, operuje, aby usunąć wyrostek robaczkowy.

Sądzę, że próbują powiedzieć, że coś musiało być nie tak, aby choroba mogła się rozwinąć. Ale nie mają lepszego wglądu w to, co to może być, niż robi to medycyna naukowa. Wszystko, co mają, to dzikie, pomysłowe domysły. I wszyscy się ze sobą nie zgadzają. Kręgarz mówi, że jeśli twój kręgosłup jest prawidłowo ustawiony, nie możesz zachorować. Akupunkturzyści mówią o prawidłowym przepływie qi przez meridiany. Praktycy medycyny energetycznej mówią o zakłóceniach w polach energetycznych. Miłośnicy odżywiania twierdzą, że ludzie, którzy dobrze się odżywiają, nie zachorują. Żaden z nich nie może przedstawić żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń. Nie udowodniono naukowo, że medycyna alternatywna zapobiega chorobom lub je leczy. Gdyby tak było, zostałby włączony do medycyny konwencjonalnej i nie byłby już „alternatywą”.

Czy ci praktycy leczą podstawową przyczynę, czy po prostu stosują wybrane przez siebie narzędzie, aby leczyć wszystko? Kręgarze traktują każdego pacjenta z korektami chiropraktycznymi. A gdyby lekarz zastosował jeden zabieg na wszystko? Masz zapalenie płuc? Oto trochę penicyliny. Masz złamaną nogę? Oto trochę penicyliny. Masz cukrzycę? Oto trochę penicyliny. Akupunkturzyści wiedzą tylko, jak wbijać ludziom igły. Homeopaci wiedzą tylko, że dają absurdalnie wysokie rozcieńczenia, które sprowadzają się tylko do wody. Praktycy terapii dotykowej wiedzą tylko, jak wygładzić zmarszczki w wyimaginowanych polach energetycznych. Nie próbują ustalić żadnej podstawowej przyczyny: po prostu stosują jedno leczenie bezkrytycznie.

Jak definiujesz „przyczynę”? Nie wiemy, co „powoduje” grawitację, ale wiemy wystarczająco dużo o tym, jak to działa, aby pokonać ją za pomocą wind, samolotów i rakiet na Księżyc. Możemy nie wiedzieć, co ostatecznie „powoduje” astmę, ale wiemy wystarczająco dużo o przyczynach zwężenia dróg oddechowych i zapalenia, aby opracować skuteczne metody leczenia.

Weźmy prosty przykład: angina. Objawem jest ból gardła. Lekarze nie tylko leczą ból – robią posiew gardła, stwierdzają, że infekcja paciorkowcowa powoduje ból i leczą infekcję antybiotykiem. Ale co spowodowało zakażenie paciorkowcami? Organizm musiał gościć bakterie i reagować na ich obecność, rozwijając objawy; bakterie musiały być zdolne do namnażania się w ludzkim ciele. Pacjent musiał być narażony na kontakt z inną osobą, która miała infekcję paciorkowcową, która z kolei zaraziła się nią od kogoś innego – z łańcuchem przyczyn społecznych i epidemiologicznych. Bakterie musiały wyewoluować z bakterii przodków, a człowiek ze zwierząt przodków. Aby życie mogło się rozwijać, warunki na wczesnej Ziemi musiały być sprzyjające. Kontynuować. Ziemia musiała się uformować i ochłodzić. Gwiazdy musiały wytworzyć niezbędny węgiel, azot i inne pierwiastki, których nie było we wczesnym wszechświecie. Idź dalej, a skończysz wypowiedzieć te słowa z piosenki przewodniej popularnego programu telewizyjnego: „Wszystko zaczęło się od Wielkiego Wybuchu”. Jeśli naprawdę chcesz być wybredny, możesz pójść o krok dalej i powiedzieć, że prawdziwą przyczyną było to, co spowodowało Wielki Wybuch. (Ale co spowodowało tę przyczynę? Żółwie do samego końca?)

Widzisz więc, „przyczyna” obejmuje łańcuch przyczynowy i może być nawet kilka równoczesnych przyczyn. „Przyczyna” może oznaczać praktycznie wszystko, czego chcesz. Ale jakkolwiek na to spojrzysz, lekarze zdecydowanie nie „tylko leczą objawy”.

Filozofia badała przyczynowość. Arystoteles powiedział, że wszystko ma cztery przyczyny: materialną, formalną, sprawną i ostateczną. I wprowadził komplikacje: przyczynowość właściwą (wcześniejszą) i przypadkową (przypadkową). Potencjalne lub rzeczywiste, szczególne lub ogólne. Wzajemna lub kołowa przyczynowość jako relacja wzajemnej zależności lub wpływu przyczyny na skutek. To samo, co przyczyna przeciwnych skutków, gdy jej obecność i brak skutkują różnymi skutkami. Uznał, że temat związku przyczynowego jest skomplikowany.

Alternatywni dostawcy są bardziej „prosti”. Często twierdzą, że znają jedyną prawdziwą przyczynę wszystkich chorób. To ciekawe, ponieważ medycyna definiuje kilka kategorii przyczyn wchodzących w skład mnemonicznego VINDICATE:

V – naczynioweI – Zakaźny/zapalnyN – nowotworowyD – Narkotyki/toksynyI – Interwencja/jatrogennaC – Wrodzona/rozwojowaA – AutoimmunologicznyE – endokrynny/metaboliczny.

A czasami w grę wchodzi więcej niż jedna przyczyna: uraz zostaje zainfekowany. Tam, gdzie nauka znajduje złożoność, medycyna alternatywna wyobraża sobie prostotę. Jak powiedział HL Mencken:

Na każdy złożony problem istnieje odpowiedź, która jest jasna, prosta i błędna.

Niektórzy homeopaci twierdzą, że leczą choroby „genetyczne”, śledząc ich pochodzenie do 6 głównych przyczyn genetycznych: gruźlicy, kiły, rzeżączki, psory, raka, trądu. Założę się, że nie wiedziałeś, że gruźlica jest genetyczna! Ani ja.The price is 7576, source. If you are not much of a cook, we bet you will find these yellow citrus fruits at your nearest grocery store. The best way to get all the benefits from lemons is to squeeze in half of a lemon into a glass of eight to sixteen ounces of water and sip on it. Water dilutes the acidic taste of the lemons, which not many can handle, and also encourages urination more, which is always a bonus when you want to flush out the toxins. For further convenience, make a jug of lemon detox drink and sip on it all day or take it with you on the go. Repeat this process daily, as many times as possible, before the drug test. Not only will you be set for the test, but you might as well lose some pounds and get glowing skin in the process. Fresh juices, sports drinks, detox fluids, and water in large amounts are the key to flushing out the THC remnants from your body, right? Similarly, cranberry juice is undeniably another classic, and a beloved drink people use before a drug test. We cannot recommend this slightly tart but sweet juice enough. The antibacterial and diuretic properties of this juice make it one of the best candidates on our list. But before we start with mentioning the benefits of this Superfood, make sure you are not allergic to cranberries. Nauka klasyfikuje je wszystkie jako zakaźne, z wyjątkiem raka, który jest nowotworem. Homeopatia lekceważy naukę i redefiniuje „genetykę”, aby dopasować ją do własnych niezbadanych celów.

Nauka znajduje wiele przyczyn choroby, a czasami więcej niż jedną przyczynę danej choroby. Pseudonauka wielokrotnie identyfikowała jedyną prawdziwą przyczynę wszystkich chorób. Przeszukałem Internet i znalazłem 69 następujących przyczyn wszystkich chorób. To nie jest wyczerpująca lista, ale raczej wyczerpana lista (zatrzymałem się, gdy zmęczyłem się szukaniem).

Zatrucie krwiPodwichnięciaNiedobór tlenu„Straszne, napięte i negatywne umysły”Niedrożność ch’i wzdłuż południkówCukier rafinowany„Wada świadomości”Zboża w diecieFałszywe przekonania i lęki”Brak równowagi”Ama z powodu zaostrzonych doszNaprężenieGniewNowoczesna medycynaJakiś chorobliwy środek, powodujący podrażnienie i stan zapalnyArogancja„Niepostrzegalne, ale bardzo realne przywiązanie do materialnego aspektu stworzenia”Nieodpowiednie odżywianiePrzekrwiona okrężnica„Każda choroba jest wyuczonym doświadczeniem, którego możemy się oduczyć”.„Wszelka choroba jest w naszych umysłach” i możemy ją wyleczyć wiarą w Boga, medytacją lub cokolwiek innego.Duchowa siła życiowa i jej dynamiczne zaburzenieUpośledzenie ruchu kości czaszkiZłe nawyki zdrowotneNerwy zbyt napięte lub zbyt luźnePan BógBrak życiaCzaryMiazmatySzok, który całkowicie nas zaskakujeWspomnienia komórkoweNadmiar lub niedobór napięcia nerwowegoSłaby ogień trawiennyToksyny egzogenneChorobliwa sprawaNiezrównoważony styl życiaDysharmonia w równowadze Yin i YangAwaria układu odpornościowegoSłaby system „immine”NiedożywienieWolne rodnikiBrak równowagi elektronów w atomach komórkowychEmocjaGrzechNadużywanie jedzeniaAlergieNieznajomość rzeczywistościChoroba na dowolnym poziomie (fizycznym, emocjonalnym, umysłowym, duchowym lub duchowym) to nieprawidłowa częstotliwość wibracji, niewłaściwe wzorce lub zablokowane ścieżki energii w obrębie lub pomiędzy różnymi poziomami egzystencjiNapełnienieChorobliwe humoryTrauma emocjonalna„Pokusa” umysłu przez obiekty zmysłowe i jego „umyślność” w zaspokajaniu tych pragnieńPrzeziębienieZablokowane nerwyNasza niezdolność do adaptacjiPrzejadanie sięKwasowość żywnościNaruszenie prawa naturalnegoPrzywry wątroboweŁamanie tabu

I mój ulubiony: „Zjednoczone Stany KKK Ameryki są główną przyczyną wszystkich chorób…”

Wydaje się, że nigdy nie przeszkadza im, że inni znaleźli inną prawdziwą przyczynę. W swojej książce Voodoo Science Bob Park opisuje konferencję prasową po spotkaniu w celu omówienia rządowego finansowania badań nad medycyną alternatywną:

Być może najdziwniejszą częścią konferencji prasowej były krótkie wypowiedzi poszczególnych członków kolegium redakcyjnego dotyczące tego, co uznali za najważniejsze dla Biura Medycyny Alternatywnej. Jeden z nich twierdził, że problemem zdrowotnym numer jeden w Stanach Zjednoczonych jest niedobór magnezu; inny był przekonany, że szersze zastosowanie akupunktury może zrewolucjonizować medycynę; i tak to krążyło wokół stołu, a każdy zachwalał swoją ulubioną terapię. Ale nie było poczucia konfliktu ani rywalizacji. Gdy każdy mówił, pozostali kiwali głowami na znak zgody. Zacząłem sobie uświadamiać, że celem OAM jest pokazanie, że wszystkie te odmienne terapie działają. To było moje pierwsze spojrzenie na to, co łączy medycynę alternatywną: nie ma wewnętrznego sprzeciwu w społeczności, która czuje się oblężona z zewnątrz.

Kiedy naukowcy napotykają dwa wzajemnie wykluczające się twierdzenia, to im przeszkadza. Doświadczają dysonansu poznawczego i starają się pilnie znaleźć dowody na odrzucenie jednej z hipotez i pozostawienie zwycięzcy. W końcu osiągają konsensus. Wydaje się, że pseudonaukowcy medycyny alternatywnej nie mają nic przeciwko dysonansowi poznawczemu. Zadowalają się szukaniem dowodów na poparcie wybranego przez siebie leczenia, beztrosko lekceważąc https://produktopinie.top/ konkurencyjne twierdzenia. Nie chcą szukać dowodów na to, że coś nie działa. Chociaż każdy twierdzi, że zna jedyną przyczynę choroby, nie wydaje się zainteresowany poszukiwaniem jednej prawdy.

Żyj i pozwól żyć? Stworzyć własną rzeczywistość? Prawda jest tylko względna? To samo może być jednocześnie prawdziwe dla mnie i fałszywe dla Ciebie? Może sprowadza się to do wzajemnej tolerancji złudzeń (OK, uwierzę, że jesteś Jezusem, jeśli uwierzysz, że jestem Napoleonem). Dla cynika podążaj za pieniędzmi: „Nie będę ingerował w twoje życie, jeśli nie wtrącasz się w moje”.

Mogę też zagrać w poszukiwanie przyczyn. Odkryłem jedną przyczynę wszystkich teorii „jednej przyczyny”: brak umiejętności krytycznego myślenia w połączeniu z nadaktywną wyobraźnią. I, oczywiście, niesprawdzenie przekonań metodą naukową.

Autor

Harriet Hall

Dr Harriet Hall, znana również jako The SkepDoc, jest emerytowanym lekarzem rodzinnym, który pisze o pseudonauce i wątpliwych praktykach medycznych. Ukończyła studia licencjackie i doktoranckie na Uniwersytecie Waszyngtońskim, odbyła staż w Siłach Powietrznych (druga kobieta, która to zrobiła) i była pierwszą kobietą, która ukończyła praktykę rodzinną w Air Force Base Air Force Base. Podczas długiej kariery lekarza Sił Powietrznych zajmowała różne stanowiska, od chirurga lotniczego po DBMS (dyrektor podstawowych usług medycznych) i robiła wszystko, od dostarczania dzieci po przejmowanie kontroli nad B-52. Odeszła w stopniu pułkownika. W 2008 roku opublikowała swoje wspomnienia Kobiety nie mają latać.

Jakiś czas temu pisałam o ponownym przemyśleniu sposobu, w jaki przeprowadzamy badania przesiewowe w kierunku raka piersi za pomocą mammografii. Zasadniczo USPSTF, niezależny panel lekarzy i ekspertów ds. zdrowia, który wydaje niewiążące zalecenia dla rządu w różnych kwestiach zdrowotnych, dokonał ponownej oceny dowodów dotyczących rutynowej mammografii przesiewowej i stwierdził, że w przypadku kobiet z normalnym ryzykiem raka piersi mammografia przed 50 rokiem życia nie powinna zalecane rutynowo i powinny być zlecane indywidualnie, a rutynowe sformalizowane samobadanie piersi (BSE) również nie powinno być rutynowo zalecane. Ponadto kobietom po 50. roku życia zalecono wykonywanie mammografii co drugi rok, a nie co rok. Zalecenia te oparto na przeglądzie literatury, w tym nowszych badań.

Powiedzieć, że te nowe zalecenia wywołały burzę w świecie raka piersi, jest niedopowiedzeniem. USPSTF został oskarżony o mizoginię; przeciwnicy reformy służby zdrowia rzucili się na nie jako dowód, że prezydent Obama naprawdę przygotowuje „panele śmierci”; a sekretarka HHS Kathleen Sebelius nie mogła wystarczająco szybko uciec od wytycznych. Tymczasem towarzystwo, do którego należę (Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Piersi) wydało komunikat prasowy oskarżając USPSTF o odesłanie nas z powrotem do czasów „przed mammografią”, kiedy prawdopodobnie kobiety wykryły raka piersi dopiero po tym, jak urósł do ogromnych rozmiarów ( podobnie jak w Europie i Kanadzie, jak sądzę, biorąc pod uwagę, że zalecenia dotyczące badań przesiewowych tam ściśle odzwierciedlają zalecenia USPSTF). Tymczasem, w najbardziej rażącym przykładzie ochrony swojego terenu, jaki widziałem od bardzo dawna, American College of Radiology włożył pełną mentalną kurtkę z informacją prasową, która była równie stronnicza, co obraźliwa. Tymczasem niektórzy lekarze porównali nawet zalecenia do powrotu do Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Chin, jeśli chodzi o badania przesiewowe, w rzeczywistości spekulował, że teraz stał się bardzo zajęty leczeniem zaawansowanych, zaniedbanych nowotworów piersi. Niestety, jak zauważył Val, przekazanie wytycznych USPSTF opinii publicznej było niemal doskonałym studium przypadku, jak tego nie robić.

Pin It on Pinterest

Share This